Geodezininkai atsako: ką vadiname statinių ir patalpų kadastriniais matavimais?

kadastriniai matavimaiGeodezija – sudėtinga mokslo sritis, reikalaujanti praktinės patirties ir specifinių žinių. Natūralu, kad su minėtąja veiklos kryptimi retai susiduriantys asmenys turi daugybę sunkiai sprendžiamų klausimų. Vienas jų – kas yra statinių, pastatų ir patalpų kadastriniai matavimai? Kada jie atliekami ir kokia jų paskirtis?

Kada atliekami statinių ir patalpų kadastriniai matavimai?

Statinių kadastriniai matavimai atliekami, norint atspindėti konkretaus daikto dydį, jo būklę, turto vertę ir kitus objekto rodiklius, apibrėžiant nekilnojamojo turto pakitimus. Statinių, pastatų ir patalpų matavimai atliekami įvairiose situacijose, tačiau paprastai apie šiuos procesus kalbama, kai konkretūs statiniai ar patalpos yra pastatyti ar pertvarkyti (pvz., atliktas kapitalinis remontas ar rekonstrukcija) ir šiems statiniams yra būtinas statybos leidimas ir oficialus naudojimo tinkamumo pripažinimas (Lietuvos Respublikos statybos įstatymo numatyta tvarka). Kadastriniai matavimai atliekami ir tais atvejais, kai statinys ar patalpa reikalauja padalijimo ar atidalijimo, kai turtą norima įkeisti bankui arba pageidaujama suformuoti naujus turto objektus.

Matavimai, statant naują namą ir siekiant gauti paskolą

Praktika rodo, kad dažniausiai apie statinių ir patalpų kadastrinius matavimus kalbama tuomet, kai statomas naujas namas ir galvojama apie paskolos gavimą (t. y. pastato įkeitimą bankui). Šiuo atveju kadastriniai matavimai yra atliekami net kelis kartus. Visų pirma – kai yra įrengiami statinio pamatai (oficialiai statymų baigtumas siejamas su 10 procentų). Matavimai gali būti atlikti tik tuomet, kai galima nurodyti konkretų pamatų tūrį. Antrasis matavimų etapas atliekamas tuomet, kai statybų baigtumas siekia apie 50–80 procentų, t. y. kai statomas namas jau turi stogą, tačiau dar nėra įrengtas. Trečią kartą matavimai atliekami, kai namo statyba yra užbaigta, t. y. įgyvendinama 100 procentų numatytų statybos darbų.

Reikalingi dokumentai

Kai baigiami matavimai ir suformuojama kadastro duomenų byla, matavimus užsakęs asmuo gauna kadastrinių matavimų bylą, kurią turi pristatyti statybų inspekcijai. Primename, kad inspekcijai reikia pateikti ir kitus dokumentus, tarp jų – konkretaus pastato projektą, kontrolinę geodezinę nuotrauką ir t. t. Atlikusi pateiktų dokumentų patikrą, statybų inspekcija priima sprendimą dėl pažymos apie nebaigto statinio atitikimą projektui išdavimą. Kad kadastriniai matavimai būtų užregistruoti, užsakovas turi kreiptis į Registrų centrą, kuriam reikia pateikti statybų inspekcijos pažymą ir kadastrinių matavimų bylą. Verta atkreipti dėmesį, kad sodo namelių kadastriniai matavimai yra įgyvendinami ta pačia tvarka, tačiau, jei namo plotas neviršija 80 m², šio statinio registravimui statybos inspekcijos pažyma yra nereikalinga, t. y. Registrų centrui turi būti pateikta kadastrinių matavimų byla ir savininko pasirašyta deklaracija apie statybos darbų užbaigimą.