Grūdų apsauga – drėgmės stebėjimas

Grūdų drėgnomačiaiArtėjanti vasaros pabaiga byloja ir apie artėjantį daugelio grūdinių kultūrų derliaus nuėmimą. Tai lemia ir vis gausėjančias diskusijas apie šių metų derliaus kokybę. O ją nulemia įvairiausi gamtos veiksniai: iškritęs kritulių kiekis, temperatūrų svyravimai ir kita. Tačiau tai nėra svarbiausi veiksniai, nuo kurių priklauso grūdinių kultūrų kokybė. Taip pat labai svarbu, kokiomis sąlygomis šie yra sandėliuojami iki kol būna apdorojami.

Grūdai – gyvi organizmai, kurių sudėtyje yra mineralų, vandens ir organinių elementų (karbohidratai, proteinai, aliejai, vitaminai). Kiekvienos rūšies grūdai turi, tik jiems būdingas savybes, kurių numanymas padeda suvokti kaip tinkamai džiovinti, saugoti ar paruošti grūdus. Galimos būdingos ir įgytos grūdų savybės.

Būdingos grūdų savybės: Tai fizinės (grūdo forma, dydis, spalva, skonis, struktūra) ir fizikinės (drėgnumas, deguonies, anglies dioksido kiekis ir kita) savybės.

Įgytos grūdų savybės: Tai savybės, kurios atsiranda ar gali būti pakeistos dėl tam tikrų aplinkos veiksnių: piktžolės, šiukšlės, vabzdžiai, graužikai, smėlis ir kita.

Taigi, atsižvelgiant į tai, kad grūdai yra gyvi organizmai, tai ir būdingoms grūdų savybėms įgytos savybės gali padaryti neigiamą įtaką ir šių vertė sumažės, kitaip tariant sumažės grūdų masė. Vienas iš pagrindinių grūdų masės išlaikymo ir biocheminių procesų veiksnių yra grūdų drėgnumas. Grūdų drėgnomačiai naudojami norint nustatyti drėgnį – vandens santyki sausų grūdų masei.

Vos tik nuėmus derlių, jo drėgnumas būna gerokai didesnis nei reikiama sandėliavimui, todėl grūdai yra džiovinami. Dažniausiai tai daroma specializuotuose sandėliuose, kur pasirūpinama gera vėdinimo sistema ir įtaisyti grūdų drėgnomačiai nuolatos stebimi, siekiant palaikyti sąlygas, kuriose grybai bei pelėsiai negalėtų vystytis. Tačiau, jeigu grūdai išdžiovinami per daug, jie praranda savo svorį, o tai reiškia, kad ir jų vertė sumažėja.

Geriausias būdas – vėsinti grūdus, tokiu būdu laikomi jie gali būti saugomi ilgesnį laiko tarpą su mažesne tikimybe įsiveisti mikroorganizmams galintiems sugadinti derlių. Taip pat labai svarbu nuolatos sekti grūdų drėgnomačio parodytus duomenis ir stengtis minimalizuoti bet kokią drėgmę, kuri yra virš 20 procentų – labiausiai tinkama veistis bakterijoms.