,

Irmantas, Rimas, Jonas: globalizacijos įtaka renkant vaikams vardus

Irmantas, RimasVieni sutinka labiau, kiti kiek prieštarauja, bet visgi aišku – globalizacija turi vienokią ar kitokią įtaką vardams. Taip, pasauliui tarsi mažėjant tėvai atsižvelgia į ryšių su užsienio šalimis mastus. Tai tampa vienu iš kriterijų sprendžiant, kaipgi pavadinti savo atžalą.

Trumpa ir aišku?

Rodos, geriausias variantas būtų toks, kurį sudaro kuo mažiau raidžių. Jei turimi trys favoritai, pavyzdžiui, Irmantas, Rimas ir Artūras, tai remiantis kompaktiškumo kriterijumi laimėtų Rimas. Tačiau trumpiausias vardas ne visada yra gražiausias ar turintis giliausią prasmę. Nors privalumų, aišku, įžvelgiama – ką nors pildant lengviau į mažą langelį įrašyti penkias raides nei dešimt. Bet ar šis kriterijus esminis? Klausimas retorinis, į jį atsakymo ieškoti turėtų patys tėvai.

Paukščiukai

Yra ir kita tendencija – galvojama apie č, š, ū, ž. Kyla klausimų, ar užsienyje vardas su paukščiukais bus suprantamas. Pasitaiko ir nosinių ar raidžių su taškais, sakykim, Ąžuolas, Vėjas. Noras, kad nekiltų nesklandumų atsidūrus svečioje šalyje, puikiai suprantamas. Bet jei netraukia Irmantas, Rimas ar Justas, kodėl reikėtų kurį nors iš jų rinktis, užuot likus prie savo favorito su Ž (pavyzdžiui, Žilvinas) ar Š (pavyzdžiui, Šarūnas)?

Mąstant apie paukščiukus suprantamas dar vienas dalykas – nesklandumai veikiausiai galimi nebent rašybos srityje. O ar aplankys labai didelis nusivylimas, jei kur nors svetur asmuo bus pavadintas ne Šarūnu, o Sarunu? Linkstame prie didelių svarstymų, bet, kaip ir kalbant apie vardų ilgį, nemažai klausimų yra retoriniai.

Kalbos turtingumas

Žinote, kas džiugina? Ogi tai, kad net ir globalizuojantis, net ir esant didžiuliams emigracijos mastams lietuvių kalba išlieka turtinga, solidi. Ir netgi žaisminga. Štai su vardai – Irmantas, Rimas – pastarąjį teiginį kuo puikiausiai patvirtina. Perdėliokime pirmojo vardo raides, keletą išimkime ir gausime vardą Rimas. O sukeitę pirmąsias dvi vietomis susipažinsime su Rimantu. Rimas virsta ne tik Rima, bet ir Irma. Išties įdomu, kokia dinamiška yra kalba.

Nuo Žygimanto iki Emilijos, nuo Arno iki Laimos, nuo Šarūno iki Kamilės… Kuris geriau? Su paukščiukais ar be? Sprendžia tėvai, renkantys vardą savo atžalai. Ir net jeigu neatrodo lengva, tai vis tiek labai įdomu.