Ką apie jūsų sveikatą gali pasakyti šlapimo tyrimas?

inkstų akmenligeDažniausiai pasiskundę šeimos daktarui apie tam tikrus sveikatos sutrikimus, gauname siuntimą kraujo tyrimui, tačiau jis ne visada padeda tiksliai nustatyti diagnozę. Nors šis metodas labai didele dalimi visų atvejų yra efektyvus, tačiau kai kada patariama atlikti ir kitokius tyrimus. Antras pagal dažnumą atliekamas tyrimas yra šlapimo. Būtent po šlapimo tyrimo neretai paaiškėja sveikatos problemos, susijusios su inkstų ar šlapimtakių veikla. Dažnai dar net prieš tyrimus pastebėti pokyčiai, susiję su šlapimo spalva, kvapu, šlapinimosi dažnumu jau gali mums daug pasakyti apie mūsų sveikatos būklę. Ką būtina žinoti apie šlapimo tyrimą ir kodėl jis privalomas siekiant diagnozuoti, ar žmogus serga inkstų akmenlige.

Normalus šlapimas

Sveiko žmogaus šlapimo spalva gali švelniai varijuoti nuo šviesios spalvos iki sodriai geltonos spalvos atspalvių. Ji priklauso nuo šlapimo koncentracijos ir tam tikrų medžiagų. Taip pat kitokią šlapimo spalvą pastebėti galite suvalgę didesnius kiekius tokių vaisių kaip mėlynės, apelsinai, vyšnios, burokėliai ir pan. Jei žmogus niekuo neserga, jo šlapimo kvapas bus neaitrus ir šlapimas bus skaidrus, be drumzlių. Pastebėjus prieš tai minėtus pokyčius ar bent vieną iš jų, susirūpinkite ir kreipkitės į medikus.

Ligą pranašaujantis šlapimas

Aitraus amoniako kvapo šlapimas gali reikšti šlapimo pūslės uždegimą arba šlapimo takų infekciją. Obuolių kvapo pėdsakas šlapime gali nurodyti į cukrinio diabeto pavojų.

Jau minėtas šlapimo drustumas taip pat nurodo į žmogaus sveikatos būklę. Drustumas gali atsirasti šlapime dėl bakterijų, druskų, riebalų, kraujo ar glevių patekimo į šlapimą. Neorganinės nuosėdos, kaip tarkim druska, šlapime nurodo, jog galite sirgti inkstų akmenlige ar podagra.

Atliekant šlapimo tyrimus paaiškėja ir tokios jo savybės kaip rūgštingumas ar šarmingumas. Normalus šlapimas yra silpnai rūgštus arba neutralus. Jeigu šlapimo pH yra itin rūgštus, įtariama, jog žmogus serga cukriniu diabetu, badauja arba serga inkstų nepakankamumu. Šarminis šlapimas būdingas sergantiems šlapimo pūslės uždegimu.

Gliukozės kiekis šlapime gali priklausyti nuo to, ar žmogus serga diabetu. Taip pat šlapime daugiau gliukozės, jeigu vartojama saldumynų arba patiriant emocinį stresą. Tačiau šlapimo saldumas gali nurodyti ir tokias ligas kaip apsinuodijimą, meningitą, encefalitą, ar kitas centrinės nervų sistemos ligas.