Pasaulio įdomybės: išmanieji langai

langaiGyvename išmaniajame amžiuje, kuriame kasdienybė sunkiai įsivaizduojama be pažangių technologijų: išmanieji telefonai, išmanieji laikrodžiai ir akiniai, o ar gali būti ir išmanieji langai? Taip! Neseniai Pietų Korėjos mokslininkai ACS Nano žurnale išpublikavo straipsnį apie naujos kartos technologiją, kuri langų gamintojams padėtų sukurti ir konstruoti tobulesnio tipo, išmaniuosius langus.

Išmanieji langai reaguotų į oro temperatūros pokyčius lauke bei patalpose ir tokiu būdų taupytų energiją. Pavyzdžiui, jei langų davikliai užfiksuotų, kad termometro stulpelis stipriai šoktelėjo į viršų, langai automatiškai patamsėtų, todėl karštą vasaros dieną nereiktų jungti ventiliatoriaus ar oro kondicionieriaus, nes į namus patektų mažiau saulės šilumos. Tuo tarpu, spustelėjus šaltukui, langai tampa skaidrūs ir į patalpas patenka daugiau saulės šilumos. Tad būtų galima šiek tiek prisukti šildymą. Šią išmaniųjų langų technologiją išrado mokslininkai Ho Sun Lim iš Pietų Korėjos Elektronikos technologijų instituto ir Jeong Ho Cho su Jooyong Kim iš Soongsil universiteto.

Tiesa, reikia pažymėti, kad panašaus tiko langai jau egzistuoja ir juos galima įsigyti, tačiau naujoji nano technologija gerokai tobulesnė, nes langai itin greitai, vos per kelias sekundes, sureaguoja į temperatūros pokyčius ir priima atitinkamą sprendimą. Tuo tarpu, pagal senąsias technologijas gaminami langai yra žymiai lėtesni, o jų rėžimą dažnai tenka perjungti rankinius būdu.

Anot mokslininkų, tokia šviesos, patenkančios į patalpas, kontrolė yra visiškai naujas ir modernus būdas, kuris leistų žmonėms sutaupyti vėsinimo, apšvietimo ir šildymo kaštus. Be to, išmanieji langai padeda išlaikyti namų šilumą ir absorbuoja saulės šviesą šaltuoju metų laiku.

Žinoma, natūraliai kyla klausimas, kiek tokie išmanieji langai kainuos? Įdomu tai, kad tokių langų gamyba yra pakankamai pigi, todėl jų kaina turėtų būti įkandama daugeliui. Be to, mokslininkai teigia, kad tai dar ir ekologiškas pasirinkimas, nes tokių langų gamyba daro mažiau neigiamos įtakos aplinkai.

Tiesa, kada išmanieji langai pasirodys rinkoje, prognozuoti sunku, tad belieka tik laukti ir tikėtis, kad pažangios naujovės neaplenks ir Lietuvos.