Renkamės sodo techniką: sodo traktorius

Sodo technikaSprendimas atsinaujinti savo turimą sodo techniką niekuomet nebūna impulsyvus. Dažnai ją prireikia keisti senajai sugedus ar tiesiog pasikeitus poreikiams. Pavyzdžiui, nedideliam žolės plotui nupjauti tikrai pakaks ir mechaninės žoliapjovės, tačiau tiems, kurių kiemuose pjaunamos žolės plotas yra didesnis nei 20 arų, derėtų pagalvoti apie sodo traktorių. Tačiau pastarieji yra išties nepigus malonumas, taigi nusprendus pirkti būtent tokio tipo žolės pjovimo prietaisą, derėtų atsižvelgti į jo parametrus.

Svarbiausia yra pritaikyti sodo traktorių pagal kiemą. Pirmiausia, svarbu atsižvelgti į tai, koks plotas bus pjaunamas. Esant kuo didesniam plotui, derėtų įsigyti sodo traktorių su platesne geležte – taip vienu metu bus nupjaunamas didesnis žolės plotas. Kitas svarbus aspektas, kurį būtina įvertinti – kiemo reljefas. Mat vienos žoliapjovės yra skirtos visiškai lygiai vejai genėti, o kitos yra tinkamos ir kalvotoms vietovėms. Taip pat svarbu atsižvelgti į kliūčių kiekį – ar daug yra įvairių medžių ar kitų augalų, aplink kuriuos reikėtų apvažiuoti. Nuo šių dalykų labai priklausys tai, kokio tipo sodo traktorių verta įsigyti.

Sunkioji  sodo technika skirstoma į du skirtingus tipus: vejos traktorius ir sodo traktorius. Abu tipai iš šono nelabai ir tesiskiria, tačiau sodo traktorius yra kur kas galingesnis ir skirtas nupjauti didesniam kiekiui žolės. Taip pat, vejos traktoriai dažnai pjauna tik ploną šviežią žolę, tuo tarpu sodo traktoriai nesunkiai susmulkina ir nestoras medžių šakeles. Šių tipų žolės pjovimo traktoriai turi vairą ir yra lengvi naudoti. Tačiau esant dideliems žolės plotams (ir ypač tuo atveju, kai kieme yra daug medžių ar gėlynų) verta rinktis nesisukantį traktorių, tai tokį, kuris neturi vairo, o yra valdomas vairalazdėmis. Nors šis traktorius yra kiek prastesnio manevringumo, tačiau plačios geležtės leidžia priartėti prie pat kliūties, o taip pat vienu kartu nupjauti didesnį žolės kiekį.

Visi be išimties sodo traktoriai turi pavaras, tačiau skiriasi jų tipai. Traktorius su rankine transmisija leis pasirinkti net keletą skirtingų važiavimo greičių. Renkantis tokio tipo traktorių derėtų atsižvelgti į tai, ar įmanoma pakeisti pavarą nesustojant ar nenaudojant sankabos. Tuo tarpu sodo traktoriai su automatine greičių dėže veikia taip pat kaip ir automobiliai – greitis reguliuojamas tiesiog spaudžiant greičio pedalą. Tokio tipo traktoriai yra itin naudingi, kuomet kelyje pasitaiko daug kliūčių ir pakankamai dažnai tenka sulėtinti greitį. Hidrostatinė greičių dėžė veikia panašiai kaip ir automatinė, tačiau galią iš variklio į ratus perduoda ne diržais, o skysčiais. Tokio tipo greičių dėžę turintys sodo traktoriai paprastai reikalauja žymiai mažiau priežiūros bei yra ilgaamžiškesni.

Sprendžiant ar verta įsigyti sodo traktorių, vienareikšmiško atsakymo nėra. Viskas priklauso ne tik nuo planuojamo šienauti ploto ar naudojimo dažnumo. Renkantis naują žolės pjovimo prietaisą (kaip ir visą kitą sodo techniką), derėtų įvertinti, kur ji bus laikoma. Kad netaptų vagių laimikiu, ją derėtų laikyti atokiau nuo pašalinių akių. Perkant sodo traktorių taip pat svarbu įsivertinti ir jo eksploatacijos ar remonto sąnaudas. Mat ilgą laiką naudojant bet kurį prietaisą, jis po kiek laiko sugenda, o taip nutikus juk nesinori už papildomas dalis sumokėti kaip už naują įrenginį. Dėl šios priežasties geriausia pagalbos kreiptis į profesionalus – jie patars, kokio tipo sodo techniką pasirinkti konkrečiu atveju bei suteiks visą rūpimą informaciją. Tačiau nusprendus sodo traktorių įsigyti savarankiškai, nemažai informacijos apie juos galima rasti ir  elektroninėse parduotuvėse.