Riedžiai – šiuolaikiška ir mobili transporto priemonė

riedžiai

Atšilus orams miestą vėl užtvindo riedžiai. Su riedžiu lengvai ir patogiai pasieksite savo tikslą tuo pat metu mėgaudamiesi gražiu oru. Kai tik išmoksite lengvai manevruoti šia alternatyvia transporto priemone, tikriausiai niekada nenorėsite nuo jos nulipti. Riedis – puikus būdas išvengti kamščių ir vietoje atsidurti laiku. O kas vis dėlto yra tas riedis, taip šiandien mėgstamas net mažųjų? Ar žinojote, kad riedžius vairuoti gali visi sulaukę 7 metų amžiaus?

Visų pirma, riedis yra dviratė transporto priemonė turinti elektros variklį bei akumuliatorių. Vairuojant riedžius svarbiausia išlaikyti pusiausvyrą. Riedžiai yra valdomi giroskopo ir kitų sensorių, padedančių išlaikyti stabilumą. Anglų kalboje riedžiai vadinami savarankiškai pusiausvyrą išlaikančiomis lentomis, tačiau kiekvienas bandęs šią transporto priemonę sutiks, kad reikia įdėti nemažai pastangų norint nenugriūti. Neseniai riedis atrodė kaip mokslinės fantastikos filmų dalis, tačiau šiandien juo važinėti gali kiekvienas norintis. Pirmą kartą kažką panašaus į elektrinius riedžius pamatėme filmuose „Atgal į ateitį“, išleistuose 1989 ir 1990 metais. Riedžiai kokius žinome dabar buvo išrasti 2013 metais, tačiau išpopuliarėjo 2016 metais. Šiandien galime rinktis iš begalės skirtingų riedžių, pritaikytų tiek vaikams, tiek suaugusiems, vieno rato arba dviejų, naujų arba naudotų riedžių.

Kaip naudotis riedžiu?

Riedį manevruoti yra sunkiau nei gali pasirodyti. Pradėkime nuo to, kad norint pajudėti iš vietos pirmiausiai turite užlipti ant riedžio nenukritę, tai padaryti galėsite kuo greičiau abi kojas uždėję ant riedžio platformos. Į priekį pajudėsite šiek tiek pasilenkę į priekį ir kūno svorį perkėlę į pėdų pirštus. Kai jau išmoksite stovėti ant riedžio ir važiuoti į priekį, galite mokytis kaip pasukti į šoną. Kad atliktumėte posūkį, svorį turite perkelti į tą koją, į kurią pusę norite sukti. Riedis yra pagamintas taip, kad jaustų jūsų svorio pokyčius. Kiek sudėtingiau yra sustabdyti ir nulipti nuo riedžio. Tai gali tekti praktikuotis kiek ilgiau. Nebijokite nuslysti nuo riedžio, taip tikrai nenutiks, nes riedžio platforma yra padengta kibiu guminiu kilimėliu. Pradedantiesiems rekomenduojama mokytis mažo judrumo vietose, kad visiems ir jums patiems būtų saugu.

Kiek kainuoja riedis?

Riedžių kainos yra gana panašios. Galima išskirti keletą brangesnių gamintojų, tokių kaip  „Segway Ninebot“ ir „Hama“. Nauji riedžiai gali kainuoti kelis šimtus eurų. Jei esate pradedantysis ir norite pigesnio riedžio, alternatyva – naudoti riedžiai. Tarp naudotų prekių galima rasti riedžių perpus pigesnėmis kainomis nei naujų riedžių. Jeigu jus domina vienaratis riedis, jis taip pat kainuos kelis šimtus eurų. Riedis vaikams gali būti kiek pigesnis, tačiau ir vaikai gali vairuoti daugumą suaugusiems tinkančių riedžių. Riedžiai kaina skiriasi mažai, tad galite ieškoti akcijų, galbūt tada riedį įsigysite pigiau. Juk verta pabandyti, ar ne?

Į ką atkreipti dėmesį renkantis riedį?

Yra keletas riedžių savybių į kurias vertėtų atkreipti dėmesį, norint išsirinkti geriausią riedį. Renkantis bet kokį produktą svarbiausia – patogumas. Parduotuvėje arba perkant internetu greičiausiai išbandyti negalėsite, tačiau galbūt kažkas iš jūsų pažįstamų turi riedį ir leis jums jį išbandyti. Tada žinosite, kad atkreipti dėmesį turite į:

  • Įprastai, riedžiai gali išvystyti iki 16 km/h greitį, bet kai kurie jų gali pasiekti net iki 30 km/h greitį. Vidutinis žmogaus greitis yra 4–5,6 km/h, tad su riedžiu galima judėti bent 3 kartus greičiau nei einant pėsčiomis!
  • Riedžio baterijai įkrauti reikia nuo 2-jų iki 4-ių valandų, priklausomai nuo modelio. Modelius, kuriuos galima įkrauti greičiau, rekomenduojame tiems, kurie riedį planuoja naudoti dažnai, pavyzdžiui, kasdien važiuoti į darbą. Jeigu riedį naudosite kur kas rečiau, galite rinktis modelį įkraunamą lėčiau.
  • Koks riedis be tvirtų ratų, ar ne? Jeigu riedžiu važinėti planuojate tik laisvu laiku, pramogai, galite rinktis mažesnius ratukus, tačiau jei riedžiu naudositės kaip transporto priemone – ieškokite didesnių ratukų. Rinkoje dominuoja trijų dydžių ratukus turintys riedžiai (6,5 colių, 8 colių ir 10 colių). Riedžiai su didesniais ratukais sklandžiau važiuoja per grumstelius ir akmenukus nei riedžiai su mažesniais ratukais, tačiau pastarieji kompensuoja šį trūkumą geresniu manevringumu.

Riedžio poluliarumą greičiausiai lėmė tai, kad jį matėme visur – Facebook ir Youtube video, filmuose ir draugų rankose. Ypatingai vaikai žavisi šia alternatyvia transporto priemone, tačiau gal riedžius pakeis elektriniai paspirtukai?