Adolfas Mekas – nepelnytai užgožta pasaulinio kino persona

Lietuviai menininkai padarė milžinišką indėlį į pasaulinį kino meną. Tai gali paliudyti kino istorijos tyrinėtojai paminėję vieną pavardę – Mekas. Visi puikiai žinome Joną Meką, tačiau jo jaunesnysis brolis Adolfas Mekas taip pat įnešė savo liūto dalį į kino sritį.

Kino menas Lietuvoje buvo ypatingoje priespaudoje. Dėl savo paveikumo ir vizualinio stiliaus, ši meno rūšis buvo smarkiai apribota cenzūros visu sovietmečiu. Juk bet kas, kas priminė amerikietišką gyvenimo būdą, buvo laikoma blogiu. Tuo tarpu anapus Atlanto du broliai Mekai kūrė pasaulinio lygio kiną. Adolfas Mekas buvo vienas iš avangardinio kino kūrėjų, kuris visada ieškojo naujų vaizdų ir formų, tačiau nepamiršo ir tradicijų. Jis buvo poetas ir rašytojas, rašęs… pasakas vaikams. O gal ir suaugusiems.

Kodėl Adolfas Mekas yra toks svarbus kino menui?

  1. Avangardinis kino menas. Adolfas Mekas kartu su savo broliu Jonu Meku buvo avangardinio kino pionieriai. Jie abu kūrė nepriklausomus filmus, kurie išsiskyrė iš kitų tuo metu vyraujančių kino tendencijų. Adolfas Mekas parodė, kad lietuvių kilmės kūrėjai gali būti svarbi dalis tarptautiniame kino meno pasaulyje.
  2. Ryšiai su Lietuva. Nors didžioji dalis Adolfo Meko gyvenimo ir darbų buvo susiję su JAV, jis vis tiek palaikė ryšius su Lietuva ir jos kultūra. Adolfas Mekas prisidėjo prie kultūrinių mainų tarp Lietuvos ir pasaulio.
  3. Kino mokslai ir pedagogika. Adolfas Mekas buvo žymus kino pedagogas. Jis įkūrė Bardo koledže (Niujorke) kino skyrių ir buvo jo vadovu nuo 1971 iki 2004 m. Jo pedagoginė veikla padėjo ne tik Amerikos, bet ir Lietuvos jauniesiems kūrėjams išmokti kino meno subtilybių.
  4. „Film Culture“ žurnalas. Adolfas Mekas kartu su savo broliu Jonu Meku bei kitais bendražygiais 1954 metais įkūrė kino žurnalą „Film Culture“, kuris skleidė žinias apie avangardinį kino meną ir tapo viena iš svarbiausių šaltinių kino kritikams, tyrinėtojams ir entuziastams. Tai ne pirmas jo leistas žurnalas.
  5. Festivaliai ir parodos. Adolfas Mekas dalyvavo įvairiuose kino festivaliuose bei parodose, kur jis pristatė savo darbus ir prisidėjo prie lietuviško kino reprezentacijos tarptautiniu lygmeniu.

Adolfas Mekas gimė 1925 metais dabartiniame Biržų rajone Semeniškių kaime. 1944 -iaisias baigiantis karui kartu su broliu pabėgo iš Lietuvos į Vokietiją, kur buvo įkalinti priverstinių darbų stovykloje 8 mėnesius iki karo pabaigos. 1946 metais Visbadene subūrė bendraminčių grupę ir pradėjo leisti žurnalą „Žvilgsniai“. Į JAV persikėlė 1949 metais, kur pradėjo savo intensyvią kino kūrėjo ir pedagogo veiklą. Adolfas Mekas mirė 2011 metais Niujorke, JAV. Tai vienas iš iškiliausių lietuvių išeivijos meno atstovų, kurį dažnai pritemdo jo brolio Jono Meko šlovė.

Sužinokite daugiau apie šią iškilią asmenybę apsilankę virtualioje pažintinėje svetainėje Kulturoskelias.lt.