Gliukozaminas – kam jis yra būtinas?

Gliukozaminas atlieka labai svarbų vaidmenį formuojant ir atstatant kremzles. Šiandien daugybė žmonių vartoja gliukozamino maisto papildus tikėdamiesi pagerinti savo sąnarių būklę. Taigi, kyla klausimas, ar gliukozamino maisto papildai yra veiksmingi?

Gliukozaminas yra natūralus cukrus, kuris randamas aplink sąnarius esančiuose skysčiuose, taip pat gyvūnų kauluose, kaulų čiulpuose, vėžiagyviuose ir grybuose. Papilduose esantis gliukozaminas paprastai yra gaunamas iš vėžiagyvių kiautų, tačiau kai kurie maisto papildai yra gaminami ir iš sintetinių medžiagų.

Gliukozaminas – kas tai?

Gliukozamino maisto papildai dažniausiai mus pasiekia tablečių arba kapsulių pavidalu, tačiau jie taip pat gali būti prieinami ir kaip injekcijos. Kai kuriuose maisto papilduose gliukozaminas yra derinamas su kitais ingredientais, tokiais kaip chondroitino sulfatas, ryklių kremzlės ar metilsulfonilmetanas.

Kai kurie žmonės teigia, kad gliukozamino maisto papildai gali padėti sumažinti sąnarių skausmus, tačiau tokiems teiginiams pagrįsti nėra pakankamai mokslinių įrodymų. Be to, labai svarbu, kad nusprendus vartoti gliukozamino maisto papildus, būtų atsižvelgta ir į maisto papildų gamintoją bei maisto papildų sudėtį, kuri kiekvieno gamintojo atveju gali skirtis. Atlikti tyrimai parodė, kad gliukozamino kiekis maisto papilduose gali svyruoti nuo nulio iki daugiau kaip 100 % reklamuojamo kiekio.

Gliukozamino paskirtis

Gliukozaminą mūsų organizmas naudoja kremzlių gamybai ir tinkamos jų būklės atstatymui. Kremzlė yra lankstus ir tvirtas jungiamasis audinys, kuris apsaugo tarp sąnario esančius kaulus. Gliukozaminas suteikia minkštą pagrindą ir apsaugo kaulus nuo trinties.

Žmogui senstant jo kremzlės gali tapti mažiau lanksčios ir galiausiai pradėti irti. Šis procesas gali nulemti didelį skausmą, uždegimus ir audinių pažeidimą, kuris pasireiškia tokiomis ligomis kaip osteoartritas. Yra įrodymų, kad gliukozaminas gali sulėtinti šį procesą ir būti naudingas kremzlių būklei.

Gliukozaminas mūsų organizme atsiranda natūraliai, tačiau bėgant metams gliukozamino lygis mūsų organizme mažėja. Laikui bėgant šis gliukozamino lygio sumažėjimas gali nulemti bendrą sąnarių pablogėjimą.

Gliukozamino maisto papildų vartojimas

Žmonės gliukozamino maisto papildus vartoja dėl įvairių priežasčių, tarp kurių yra ir:

  • Osteoartritas;
  • Glaukoma;
  • Svorio mažėjimas;
  • Nugaros skausmai;
  • Sąnarių skausmai;
  • Žandikaulio skausmai;
  • Intersticinis cistitas;
  • Išsėtinė sklerozė;
  • Širdies ligos;
  • Kitos ligos ir sveikatos sutrikimai.

Tačiau nors gliukozamino maisto papildai neretai yra vartojami norint palengvinti minėtų ligų simptomus, nėra pakankamai įrodymų, kurie galėtų patvirtinti jų naudą gydant ar užkertant kelią tokioms ligoms.

Ar gliukozaminas padeda sergant osteoartritu?

Daugybė žmonių gliukozamino maisto papildus yra linkę vartoti tuomet, kai susiduria su osteoartritu – ypač tuomet, kai yra paveiktas klubo ar kelio sąnarys. Kai kurių atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad gliukozamino maisto papildai gali sumažinti skausmą ir pagerinti sąnarių funkciją.

Tačiau skirtingų tyrimų rezultatai skyrėsi ir mokslininkams nepavyko nustatyti, kaip veikia gliukozamino maisto papildai. Todėl kai kurie ekspertai mano, kad sėkmę vartojant gliukozaminą sergant osteoartritu gali lemti ir placebo efektas, kurio atveju maisto papildų vartojimas padeda žmogui pasijusti geriau. Kadangi nėra pakankamai įrodymų, medikai nerekomenduoja gliukozamino ar chondroitino vartoti osteoartrito atveju.

Pabaigai

Kadangi iki šiol atliktų tyrimų rezultatai skiriasi ir nėra vienos bendros nuomonės dėl gliukozamino naudos gydant sąnarių ar kitas ligas, kiekvienas žmogus, kuris galvoja apie gliukozamino vartojimą turėtų pasitarti su savo gydytoju, kuris įvertintų sveikatos būklę ir galėtų patarti, koks sprendimas būtų veiksmingiausias. Tačiau jei nuspręsite naudoti gliukozamino maisto papildus, būkite tikri, kad renkatės patikimų gamintojų produktą.

Daugiau apie gliukozaminą skaitykite: https://biofitus.lt/maisto-papildai/107-gliukozaminas-chondroitinas.html