Press "Enter" to skip to content

Iš ko gaminami geriausi antkapiai?

antkapiai

Kapaviečių tvarkymo ir lankymo tradicijos Lietuvoje itin gilios. Ypač pirmiaisiais metais po netekties, kapavietės priežiūrai artimieji skiria labai daug laiko ir dėmesio. Norisi pasirūpinti, kad per anksti išėjusio žmogaus atminimas būtų saugomas kuo tvarkingiau ir kruopščiau. Renkantis nuolatinį antkapį, naudinga pasidomėti, kokie antkapiai yra labiausiai vertinami ir kodėl.

Kada reikalingas nuolatinis antkapis?

Pagal nusistovėjusias laidojimo tradicijas, po laidotuvių ant šviežiai supilto kauburėlio paliekamas simbolinis – medinis kryžius su velionio vardu, pavarde, gimimo ir mirties datomis. Dažniausiai kurį laiką šis kryžius ir yra pagrindinis velionio pėdsakas kapinėse. Po kurio laiko šį kryžių pakeičia nuolatinis paminklas ir antkapis. Lietuvoje žinoma tradicija, jog nuolatiniai antkapiai montuojami praėjus metams po velionio mirties. Dažniausiai minint pirmąsias mirties metines siekiama, kad kapavietė jau būtų sutvarkyta ir tinkamai įrengta.

Tačiau iš tiesų tikėjimas nenurodo jokių laiko tarpų, po kurių būtina statyti nuolatinį paminklą ir įrengti antkapį. Dažniausiai tai paliekama velionio artimųjų apsisprendimui. Kartais ir metų laiko nepakanka artimiesiems susigyventi su netektimi, todėl mintis apie antkapio įsigijimą, ne visada atrodo laiku ir priimtina.

Kokį antkapį rinktis?

Velionio kapas – tai jo amžinojo poilsio vieta. Todėl labai svarbu, kad pagamintas antkapis ir paminklas būtų kokybiški ir ilgaamžiai. Dažniausiai siekiama, kad kapas bus sutvarkytas visam laikui, todėl reikia ieškoti geriausių sprendimų.

Norint išlaikyti tvarkingą ir saugų kapą, reikėtų pagalvoti apie akmeninį antkapį ar bent akmeninį kapavietės apvadą. Toks sprendimas leidžia užtikrinti kapavietės tvarką ir saugumą. Praeiviai nenumindys kapavietės kraštų, o ant kapo esanti skalda neišsibarstys. Rinkoje populiariausi granitiniai antkapiai, kurie jau daug metų vertinami dėl savo ilgaamžiškumo ir patvarumo. Tačiau granitas – priežiūros reikalaujantis akmuo. Todėl ieškant universalaus sprendimo, kurį reikės rečiau valyti, verta pagalvoti apie marmuro paminklą ir antkapį.

Koks paminklas – geriausias?

Ne visuomet lengva patikėti, tačiau ir kapinėse vyrauja tam tikros mados. Dar visai neseniai antkapiai ir paminklai būdavo masyvūs ir dideli, labai dažnai – su velionių nuotraukomis. Šiandien vis dažniau artimieji renkasi brangaus žmogaus kapą paženklinti kukliu, solidžiu paminklu, kuris neatrodys sunkiai ir varginančiai. Todėl vis daugiau žmonių renkasi įvairesnių formų paminklus ir nuosaikesnius antkapius, kurie simbolizuotų lengvą poilsį.