Press "Enter" to skip to content

Kada reikalingas turto vertinimas?

Kiekvienas mūsų pardavinėdami savo prekę trokštame maksimalaus pelno, o pirkdami ką nors trokštame išleisti kuo mažesnę pinigų sumą. Tik dažnai pačiam būna gana sudėtinga įvertinti parduodamą ar perkamą turtą. Be to, turto vertinimas dažnai būna paprasčiausiai privalomas. Tuomet tenka pasikliauti profesionaliais turto vertintojais. Ką gi reikia apie tai žinoti?

Paprastai žmogaus, šeimos ar įmonės turtas skirstomas į kilnojamą ir nekilnojamą. Norint parduoti ar nusipirkti namą, automobilį ar įsigyjant kitokį stambesnį pirkinį, dažniausiai atliekamas turto vertinimas. Pirmiausia atliekama turto identifikavimas ir dokumentų analizė. Atsižvelgdami į turto pobūdį, vertintojai nustato, kokie dokumentai bus reikalingi vertinimo procedūrai. Tuomet vyksta turto apžiūra. Jo savininkas vertintojui turi suteikti galimybę apžiūrėti objektą ir nufotografuoti tai, kas atrodo būtina specialistui. Sekantis žingsnis – vertinimo ataskaitos rengimas. Šiame etape, surinkus dokumentus ir apžiūrėjus turtą, specialistas ruošia ataskaitą. Ją paruošus, galiausiai užsakovui ar jo įgaliotam asmeniui įteikiamas galutinai sutvarkytas įvertinimo dokumentas.

Kilnojamo ir nekilnojamo turto vertinimai šiek tiek skiriasi vienas nuo kito. Kilnojamo turto vertinimas paprastai atliekamas pirkimo – pardavimo sandorių metu, kai kilnojamo turto pagalba didinamas įstatinis kapitalas, kai turtas planuojamas įkeisti arba lizinguoti teismo nutarčių vykdymo metu arba tiesiog esant turto savininko iniciatyvai. Kaip žinia, bene populiariausia kilnojamo turto rūšis – transporto priemonės.

Reikia nepamiršti ir pastaruoju metu vis populiarėjančio tauriųjų metalų vertinimo. Jų reali kaina dažnai šokteli net iki gana stambios sumos, kurios pasitaiko tik nekilnojamo turto vertinime. Todėl turėdami bet kokį vertingą juvelyrinį gaminį, nepagailėkite laiko ir šiek tiek lėšų, kad sužinotumėte realią jo kainą.

Kada reikalingas nekilnojamo turto vertinimas? Visi bankai ir kredito suteikimo bendrovės reikalauja tokio vertinimo, nes tai leidžia nuspręsti ar pirkinys atitinka tą sumą, už kurių bus perkamas. Nekilnojamo turto vertinimo proceso ilgumas priklauso nuo vertinamo turto apimties ir tikslo. Tačiau to išsigąsti nereikėtų. Paprastai šis procesas trunka 4-5 darbo dienas. . Kad viskas būtų šiek tiek aiškiau, pateiksime pagrindinius turto vertinimo etapus:

  • Turto identifikavimas ir dokumentų analizė.
  • Turto apžiūra.
  • Vertinimo ataskaitos rengimas.
  • Dokumento įteikimas.

Turto vertinimo trukmė didele dalimi priklauso nuo vertinamo turto pobūdžio, apimties ir tikslo. Profesionalios turto vertinimo įmonės savo paslaugas teikia ne tik individualiems fiziniams asmenims, bet ir bankams, įmonėms, teismams  ir kitoms įvairioms institucijoms.  Fiziniai asmenys turto vertinimą užsako dėl įvairių priežasčių: pirkimo, pardavimo, dovanojimo, paveldėjimo, skyrybų ir kt.