
Tikriausiai daugeliui yra tekę atsidurti situacijoje, kai atsukus čiaupą iš jo pradeda bėgti pakitusios spalvos, nemalonaus kvapo ar skonio vanduo. Norint išspręsti atsiradusią problemą, svarbu suprasti, kas ją sukėlė. Laimei, tai padaryti dažniausiai nėra jau taip sunku. Pagrindines geriamojo vandens problemas apžvelgiame šiame straipsnyje.
1. Kietas vanduo
Vanduo laikomas kietu, kai jame yra per daug ištirpusio magnio ir kalcio. Tai viena pagrindinių vandens kokybės problemų Lietuvoje. Atpažinti kietą vandenį galima iš tam tikrų požymių. Pavyzdžiui, jame išskalbti drabužiai tampa šiurkštūs ir praranda savo spalvą. Prausiantis juo, kūno oda gali tapti sausa, atsirasti pleiskanų. Dėl mineralų kaupimosi gali užsikimšti vamzdžiai, o ant maišytuvų ir vandens prietaisų susidaryti apnašos.
2. Fluoras
Tai viena aktualiausių požeminio vandens problemų vakarų ir šiaurės vakarų Lietuvoje. Dažniausiai ji atsiranda dėl sulėtėjusios vandens apykaitos, kuomet lėtai cirkuliuojančiame vandenyje ištirpsta mažai tirpūs mineralai. Fluoro turintis vanduo yra beskonis, bekvapis, bespalvis. Todėl, siekiant įvertinti jo kiekį vandenyje, reikia atlikti tyrimus.
Ribinė fluoro koncentracija geriamajame vandenyje pagal Lietuvos higienos normą HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ turėtų būti ne didesnė nei 1,5 mg/l. Per didelis jo kiekis gali turėti ilgalaikį šalutinį poveikį: sukelti dantų fluorozę (baltos arba rudos dėmelės ant dantų), padidinti kaulų lūžių tikimybę, sukelti kaulų skausmą ir jautrumą.
3. Geležis ir manganas
Geležis ir manganas yra natūraliai randami pamatinėse uolienose. Jie gali ištirpti požeminiame vandenyje, pavyzdžiui, vykdant kasybos darbus. Šie cheminiai elementai yra svarbios kūno maistinės medžiagos. Tačiau namams jie nėra naudingi. Dėl vandenyje esančio geležies ir mangano gali atsirasti rudos, oranžinės arba raudonos dėmės ant kriauklės ir vonios. Vanduo gali tapti drumstas, dažnai jis atrodo pilkas arba juodas, kartais gali įgauti oranžinę spalvą. Geriant tokį vandenį gali būti jaučiamas metalo, kartus skonis.
Prisidėti prie geriamojo vandens kokybės gerinimo gali kiekvienas. Vienas iš būdų tai padaryti – nuotekų valymo įrenginiai. Jie leidžia pašalinti buitinėse nuotekose esančius teršalus ir taip užkirsti kelią jų patekimui į požeminį vandenį.