,

Saulės energija tampa vis labiau naudojama Lietuvoje

saulės energija

 

2017 metais į saulės energetiką buvo investuota daugiau nei 100 mlrd. JAV dolerių. Tai vienas iš sparčiausiai besivystančių atsinaujinančios energijos išteklių (AEI). Dėl iškastinio kuro išteklių mažėjimo ir didelio aplinkos užterštumo, Europos Sąjunga (ES) turi planų iki 2040 metų pagaminti 82 % suvartojamos elektros iš AEI.

Saulės energija iki šiol nėra pilnai išnaudota dėl kelių priežasčių:

  1. Technologijos, kaip gaminti elektrą iš saulės jau išrastos daugelį metų, tačiau jos ilgą laiką buvo per brangios.
  2. Naftos magnatai buvo suinteresuoti, kad AEI projektai nebūtų plėtojami, todėl daug metų jų plėtra buvo stabdoma.
  3. Saulės šviečia tik dieną, elektros daugiausiai pagaminama šiltuoju metų laiku, todėl jos energijos ne visada užtenka elektros poreikiams patenkinti.

Vis tik šiuolaikinės technologijos sparčiai žengia į priekį ir saulės gaminamos elektros kaštai mažėja. Lietuvos vyriausybė taip pat prisideda prie ES planų ir skatina gyventojus pačius gaminti elektrą, pasitelkiant saulės energiją ir kitus AEI. Valstybės teikiama parama sumažina elektros, pagamintos iš saulės kaštus. Dabar šeimos namų ūkiui skirta saulės elektrinė atsiperka per 5-7 metus. Jos garantinis laikotarpis yra apie 30 metų, taigi investicijos į saulės energetiką yra ne tik naudingos finansiškai, bet ir padeda sumažinti aplinkos taršą, gaminant švarią energiją.

VGTU docento dr. Giedriaus Šiupšinsko nuomone, teoriškai saulės energijos gaminama elektra gali būti naudojama visiems buitiniams elektriniams prietaisams, tačiau praktiškai neužtenka tik iš saulės pagamintos energijos galios, ypač tose šalyse, kur saulės yra mažiau. Ši problema dažniausiai sprendžiama įrengiant daugiau saulės modulių. Lietuvoje didžiausia namų ūkiui leidžiama galia iš saulės – 10 kW. Tokio galingumo saulės elektrinei įrengti ant namo stogo reikia apie 60 m2. Jeigu ant stogo neužtenka vietos, jėgainę galima konstruoti ant žemės.

Pastaruosius kelis metus Lietuvoje saulės energija tampa vis patrauklesne investicija dėl valstybės teikiamos paramos. Per metus 1000 kWh elektros pagaminti iš saulės reikia 1 kW instaliuotos jėgainės galios. Taigi, mūsų šalyje saulės energijos nėra jau taip mažai, belieka ją tinkamai panaudoti.