Siaubo filmai: keletas faktų, kurie privers nusišypsoti ir sukrės

Filmų mados dažnai keičiasi. Tam tikru laikotarpiu populiarūs būna tam tikri žanrai. Pavyzdžiui, vesternai buvo populiarūs 60-70-siais. Dabar populiaru kurti superherojų filmus su įspūdingais efektais. Populiarėja animacinių filmų perdarymas į vaidybinius. Tai laikinos mados, kurios tęsiasi apie dešimtmetį ar du. Vėliau apsiraminama ir grįžtama prie laiko patikrintų žanrų – komedijų ir siaubo filmų. Siaubo filmai visada populiarūs. Per metus jų sukuriama 30-50 ar net daugiau.

Norime pateikti keltą įdomesnių faktų apie siaubo filmus, kurie privers nusišypsoti, o gal ir šiek tiek krūptelėti.

  1. Pirmasis filmas ir buvo siaubo filmas. Vienas iš pirmųjų filmų „Traukinio atvykimas į stotį“, parodytas 1895 metais privertė žiūrovus skuosti kuo greičiau iš kino salės. Jiems atrodė, kad traukinys tuoj įsirėš į minią žiūrovų, todėl kudašių nešė ir jauni, ir seni žiūrovai. Nors iš tiesų filmas neturėjo jokio tikslo gąsdinti. Tai buvo dokumentinis prancūzų filmas, trukęs 90 sekundžių ir parodęs, kaip traukinys atvažiuoja į stotį…
  2. Pirmasis Oskarui nominuotas siaubo filmas yra klasikinis Egzorcistas. 1974 metais jis sulaukė net 10 nominacijų. Tais laikais siaubo filmų rimtu kinu niekas nelaikė, tačiau Egzorcistas tapo klasika ir yra rodomas iki pat dabar.
  3. Edas Geinas tapo net trijų žinomų filmų įkvėpimu. Kaip gi neįkvėps toks pabaisa, kuris iš žmonių odos pasidarė baldų apmušalus, langų žaliuzes, rūbus ir juos dėvėjo. Iš nupjautų žmonių spenelių Geinas pasidarė diržą. Toks žmogėdra iš tiesų gyveno JAV 60-siais. Po jo nusikaltimų išaiškinimo filmų kūrėjai sukūrė tokius filmus, kaip „Teksaso skerdynės“, „Psichas“ ir „Avinėlių tylėjimas“. Taip, Hanibalas Lekteris yra sukurtas pagal realius įvykius.
  4. Labiausiai atsipirkęs filmas Holivude – „Paranormalūs reiškiniai“ (2009 m.). Jį sukurti kainavo vos 15 000 JAV dolerių. Uždirbo šis filmas 400 milijonų dolerių. Be to jis sulaukė dar 5 tęsinių, o šeštasis bus pristatytas 2022 metais. Beje, tokių mažo biudžeto filmų sėkmė nėra atsitiktinė. Siaubo filmų industrijoje daug ką lemia gera idėja, o ne tik specialieji efektai.
  5. „Paranormalūs reiškiniai“ neturėjo išvysti dienos šviesios. Kino kompanija Paramount pakvietė garsų režisierių Stiveną Spielbergą, kad šis dar nepasirodžiusį mažo biudžeto filmą perdarytų tik su garsiais aktoriais. Spielbergas paėmė kasetę peržiūrai ir vakare nusprendė jį pasižiūrėti. Vėliau sakė žiniasklaidai, kad taip išsigando, kad nusprendė filmą baigti žiūrėti kitą dieną šviesiu paros metu. Peržiūrėjęs filmą garsus režisierius atsisakė perdaryti šį filmą ir rekomendavo palikti tokį, koks yra. Pasirodo, tai buvo labai teisingas sprendimas, uždirbęs kino kompanijai milijardus.
  6. 1909 metais pasaulis pirmą kartą sužinojo apie Robertą – porcelianinę lėlę, kuris vaikščiojo iš kambario į kambarį, kėlė triukšmą, judino daiktus senuose namuose. 1974 metais, kai šios lėlės šeimininkas mirė, į namus atsikraustė kiti žmonės, o lėlė Robertas tęsė savo kraupų šou. Taip gimė filmas „Vaikų žaidimai“ ir baisusis Čakis – lėlė žudikė. Beje, lėlė Robertas dabar yra muziejuje. Baisu net pagalvoti, kaip sunku dirbti muziejų prižiūrintiems žmonėms. O Čakis sulaukė ne vieno filmo tęsinio ir perdirbinio. Tai vienas iš baisiausių siaubo filmų personažų.
  7. Filmo „Bleiro raganos“ aktoriai nurodymus kur eiti ir ką kalbėti gaudavo naudodami specialius GPS prietaisus. Taip režisieriai norėjo, kad aktoriai nežinotų, ką daro jų kolegos. Visas filmavimas buvo toks realistiškas, kad aktoriai buvo įsitikinę, kad jų kolega nužudytas iš tikrųjų. Gerbėjai po šio filmo taip pat manė, kad tai realybė ir užvertė policiją skambučiais apie galimus personažo dingimo įrodymus. Tai vienas iš baisiausių ir labiausiai uždirbusių 20 amžiaus filmų. Beje, realaus scenarijaus parašyta nebuvo. Aktoriai didžiąją dalį teksto tiesiog improvizuoja patys.