Skirtingi elektros tarifai pagal skirtingus poreikius

elektros tarifaiKasdien žmonės naudodami elektros energiją galvoja apie tai, kaip kuo daugiau jos sutaupyti. Dažniausiai žmonės puikiai žino, kiek moka už elektrą, nes tai yra vienas didžiausių mėnesinių komunalinių mokesčių kiekvieno gyventojo buityje.

Kokia sąskaita mėnesio gale atkeliaus už elektros energiją priklauso nuo to, kokie elektros tarifai taikomi vartotojui. Mūsų šalyje egzistuoja didmeninė ir mažmeninė elektros rinka, kuri ir  reguliuoja tarifus ir jų nustatymus. Elektros kainą vartotojams nustato konkretus tiekėjas, su kuriuo vartotojai yra sudarę sutartį. Lietuvoje turime vieną visuomeninį tiekėją ir kelis nepriklausomus, kurie tiekia elektrą išsiėmę tam reikalingas licencijas.

Elektros tarifai priklauso nuo išnaudojamo elektros kiekio ir gyventojų gyvenimo būdo. Šalyje egzistuoja keli pagrindiniai planai, pagal kuriuos taikomi elektros tarifai:

* Fiksuotas tarifas. Šį planą renkasi dažniausiai buitiniai vartotojai, kurie išnaudoja nemažai elektros arba juridiniai vartotojai, kurie taip pat naudoja daug elektros, o savo metinį biudžetą planuoja tiksliai ir nėra rinkę keisti savo numatytų išlaidų elektros energijai. Pastovaus tarifo elektra tarsi šioks

toks apsisaugojimas nuo rinkos pokyčių, mat net nukritus ar pakilus rinkoje kainoms, vartotojai, besinaudojantys šiuo planu, visuomet moka fiksuotą kainą už elektrą.

* Dvi zonos. Tai planas, kuomet vartotojams taikomi skirtingi elektros tarifai skirtingu paros laiku. Toks planas sukurtas daugiausiai buitiniams vartotojams, kurie išnaudoja nedaug elektros, o daugiausiai laiko praleidžia darbe. Tokiems vartotojams dieną elektros kaina yra didesnė, o naktį ir švenčių dienomis – brangesnė. Itin dažnai žmonės, dirbantys visą darbo dieną, renkasi būtent šį planą. Jie grįžę po darbo gaminasi valgyti, jungia elektros prietaisus, tokius kaip televizorius ar kompiuteris, savaitgaliais skalbiasi.

* Elektrinė viryklė. Lietuvoje vis dar nemažai žmonių naudojasi elektrinėmis viryklėmis. Modernėjant technikai jų netgi daugėja. Šiems žmonėms taikomi taip pat pagal jų poreikius pritaikyti elektros tarifai. Šie žmonės moka kiek mažesnę kainą, jei sunaudoja numatytą didelį kiekį elektros.

Rinkdamiesi elektros planą, turėtumėte tinkamai įvertinti savo poreikius. Svarbiausia žinoti, kokiu laiku naudojate daugiausiai energijos, kiek jos išnaudojate per mėnesį, ar norite sutaupyti. Taip pat svarbu žinoti, jog pasibaigus sutarčiai, vartotojas visuomet gali pereiti į kitą planą ar pasirinkti kitą tiekėją. Žmonės vis dažniau išbando nepriklausomus elektros tiekėjus Lietuvoje, nes jie turi galimybę pasiūlyti lankstesnes sutarties sąlygas, o neretai ir žemesnes kainas nei visuomeninis tiekėjas.