,

Sveikinimai su gimtadieniui – trumpa gimtadienio dainos istorija

Jei tyliai, kavinės kamputyje su draugais norėsite atšvęsti draugo gimtadienį ir tyliai pabandysite sudainuoti „su gimimo diena“, greičiausiai prie jūsų prisijungs visa kavinė. Nes, pirma, neįmanoma jos suniūniuoti tyliai, antra, tai viena labiausiai atpažįstamų melodijų ir ji sukelia šypseną bei emocijas visiems aplinkiniams, ne vien tik švenčiančiam gimtadienį. Su gimimo diena sveikinimai visuomet nuteikia maloniai.

Iš tiesų, šios dainos istorija yra įdomi. „Happy Birthday” (liet. Laimingo gimtadienio) daina yra viena iš labiausiai paplitusių ir žinomiausių gimtadienio dainų pasaulyje. Daina yra parašyta 1893 metais dviejų amerikiečių Patty Hill ir Mildred Hill. Jos parašė šią dainą kaip gimtadienio dainą vaikų mokyklai, kurioje jos dirbo. Daina buvo pavadinta „Good Morning to All” (liet. Labas rytas visiems) ir ji buvo skirta pasveikinti vaikus kiekvieną rytą.

Vėliau, daina buvo pakeista į „Happy Birthday to You” (Laimingo gimtadienio jums) ir tapo viena iš populiariausių gimtadienio dainų pasaulyje. Daina yra dainuojama gimtadienio proga daugelyje šalių ir kultūrų, išversta į daugelį kalbų, įskaitant lietuvių. Ši daina yra labai svarbi daugeliui žmonių, nes ji yra susijusi su jų asmeniniais prisiminimais ir gyvenimo įvykiais, ypač gimtadieniais.

Turime ir lietuviškų gimtadieniams skirtų dainų, kurios iš ties skamba ne tik sveikinimų koncertuose, tačiau ir realiuose gimtadieniuose. Pavyzdžiui, Džordanos Butkutės „Gimimo diena“ ar Ovidijaus Vyšniausko „Gimtadienis“.

Šios dainos nėra vienintelė gimtadienio ypatybė. Nebent tik tai, jog tai visame pasaulyje paplitusi ir žinoma melodija. Tačiau kiekviena šalis ir kultūra turi savų įdomiųjų tradicijų ir papročių, kaip skamba su gimimo diena sveikinimai ir kaip švenčiama ši šventė. Štai pavyzdžiui, Vokietijoje yra tradicija, vadinama „Geburtstagskranz” – tai reiškia „gimtadienio vainiką”. Tai yra vainikas, kuris yra puošiamas gimtadienio proga, ir jis simbolizuoja amžinybę ir gyvenimo ciklą. Žvakutės degamos būtent ant vainiko, o ne ant gimtadienio torto.

Taigi, sveikinant žmones iš skirtingų šalių ar kultūrų, pasidomėkite jų tradicijomis ir sveikinimo būdais. Bus ir patiems įdomu ir jūsų žinios pravers ieškant tinkamo sveikinimo ir dovanos idėjos. O tuo pačiu šventėje įsiklausykite į gimtadienio dainos skambesį kitos kalbos žodžiais – tikrai įdomu klausyti taip gerai žinomą melodiją šiek kitu skambesiu, kurį suteikia žodžiai.