,

Visi dėvime šilkografijos būdų papuoštus drabužius. Bet kas yra šilkografija?

Šilkografija yra rašalo ar dažų presavimo procesas per trafaretinį tinklinį ekraną, kad būtų sukurtas spausdintas dizainas. Tai populiari technika, naudojama įvairiose pramonės šakose, todėl net jei iki šiandien dar negirdėjote šio termino, tikėtina, kad kažkada dėvėjote ar naudojote tokiu būdu atspausdintą gaminį, net to nesuprasdami.

Šilkografija yra veiksminga drobių, plakatų ir meno kūrinių kūrimo technika, tačiau šis metodas taip pat plačiau naudojamas audiniams ir tekstilės medžiagoms spausdinti, jis puikiai tinka kuriant visų rūšių drabužius ir gaminius. Jei kada spausdinotės marškinėlius ar džemperį, greičiausiai taip pat svarstėte ar net išsirinkote šilkografijos metodą.

Kas yra šilkografija?

Šilkografija yra trafaretinio dizaino perkėlimas ant lygaus paviršiaus, naudojant tinklinį ekraną, rašalą ir valytuvą. Šilkografijos būdu dažniausiai spausdinami paviršiai yra audiniai ir popierius, tačiau naudojant specializuotus dažus galima spausdinti ir ant medžio, metalo, plastiko ir net stiklo. Pagrindinis metodas apima trafareto sukūrimą ant tinklinio audeklo ekrano ir rašalo (arba dažų, jei kuriamas meno kūrinys ar plakatas), stūmimą, kad būtų sukurtas jūsų dizaino atspaudas ant paviršiaus.

Nors tikrasis spausdinimo procesas visada yra gana panašus, trafareto kūrimo būdas gali skirtis, priklausomai nuo naudojamų medžiagų. Įvairūs trafaretiniai metodai apima:

  • Naudojantis lipnia juosta ar vinilu, padengia norimas ekrano vietas.
  • Trafareto dažymas ant tinklo naudojant „ekrano blokatorius“, tokius kaip klijai ar lakas.
  • Naudojant šviesai jautrią emulsiją sukuriamas trafaretas, kuris vėliau sukuriamas panašiai kaip fotografija.

Dizainuose, pagamintuose naudojant šilkografijos techniką, gali būti naudojamas tik vienas arba keli rašalo atspalviai. Daugiaspalvių daiktų spalvos turi būti dedamos atskirais sluoksniais, kiekvienam rašalui naudojant atskirus trafaretus.

Kodėl naudojamas šilkografinis spausdinimas?

Viena iš priežasčių, kodėl šilkografijos technika naudojama taip plačiai, yra ta, kad ji sukuria ryškias spalvas net ant tamsesnių audinių. Rašalas ar dažai taip pat sluoksniuotai guli ant audinio ar popieriaus paviršiaus, o tai suteikia spaudai malonią apčiuopiamą kokybę.

Technika taip pat yra palanki, nes ji leidžia spausdintuvui lengvai pakartoti dizainą kelis kartus. Kadangi tą patį trafaretą galima vėl ir vėl panaudoti, tai labai naudinga kuriant kelias to paties drabužio ar aksesuaro kopijas. Dėl to šilkografija yra labai efektyvi technika kuriant dideles individualių drabužių partijas, pavyzdžiui, sporto komandoms ar darbo uniformas.

Naudojant profesionalią įrangą, taip pat galima sukurti sudėtingus įvairiaspalvius dizainus. Proceso sudėtingumas reiškia, kad yra ribotas spalvų, kurias gali naudoti spausdintuvas, skaičius, tačiau tai leidžia sukurti intensyvesnes spalvas, nei būtų įmanoma tik naudojant skaitmeninį spausdinimą.

Ar šilkografija nenusiplaus, nenubluks?

Jei drabužis buvo tinkamai atspausdintas apmokyto specialisto, naudojant termiškai apdorotą skalbiamą rašalą, dizainas neturėtų nusiplauti. Kad būtų užtikrinta kokybė, šilkografija užsiimanti įmonė turi įsitikinti, kad rašalas naudojamas pagal gamintojo rekomendacijas. Teisinga džiovinimo temperatūra ir laikas skiriasi priklausomai nuo rašalo tipo ir naudojamo audinio, todėl reikia laikytis nurodymų.

Tad jei viskas atlikta teisingai, atspaustas vaizdas nenubluks ir nenusiskalbs.

Kuo skiriasi šilkografija nuo kitų spausdinimų tipų?

Šilkografija dažnai lyginama su sublimacija ant tekstilės arba skaitmenine spauda ant tekstilės. Tiesioginiam drabužių (DTG) skaitmeniniam spausdinimui naudojamas specialus audinių spausdintuvas – šiek tiek panašus į rašalinį kompiuterinį spausdintuvą – vaizdui perkelti tiesiai ant tekstilės. Jis skiriasi nuo šilkografijos, nes skaitmeninis spausdintuvas naudojamas dizainui perkelti tiesiai ant audinio. Kadangi trafareto nėra, vienu metu galima naudoti kelias spalvas, o ne atskirais sluoksniais, o tai reiškia, kad ši technika dažnai naudojama spausdinant įmantrius ar labai spalvingus dizainus.

Skirtingai nei šilkografija, skaitmeninės spaudos nustatymų reikia labai nedaug, o tai reiškia, kad skaitmeninis spausdinimas yra ekonomiškesnė mažoms drabužių ar atskirų daiktų partijoms spausdinti. Kadangi skaitmeninė spauda naudoja kompiuterinį vaizdą, o ne trafaretą, ji puikiai tinka fotografijos ar labai detalaus dizaino spausdinimui. Tačiau, kadangi spalvos spausdinamos naudojant CMYK stiliaus spalvų gamą, o ne vientisus rašalo blokus, tai nesukuria tokio pat spalvų intensyvumo, koks gaunamas spausdinant šilkografija.

Jei domitės kitais būdais, kaip papuošti drabužius įvairiais užrašais ar piešiniais – pasidomėkite paslauga siuvinėjimas ant rūbų.