Žaislai – vaikystės priminimas ir laikmečio atspindys

žaislaiPasaulį užkariavo išmanieji įrenginiai, tad vaikus auginantys tėvai nejučia atsigręžia mintimis į praeitį, kuri bent kai kuriais niuansais skiriasi nuo dabarties. Skirtingų kartų pomėgiai ir žaislai nevienodi. Vienas šio straipsnio skaitytojas tikriausiai prisimena „Yu-Gi-Oh“ kortas, kitas vadinamuosius beibleidus, o kas nors galbūt medinę mašinėlę ar pirmąjį savo mopedą.

Žaislai primena apie vaikystę, sukelia šiokių tokių sentimentų, leidžia vaizduotėje nusikelti į senesnius laikus. Šiandieninius žaislus taip pat reikėtų vertinti kaip laikmečio atspindį. Kas dabar mums įprasta, po n metų galbūt atrodys archajiška. Nes kitimas vyksta. Ir senesni žaislai tai aiškiai liudija. Tačiau tai nereiškia, kad jie nuobodūs. Niekas neatstos įspūdingo kompiuterinio žaidimo? Nedrįstume taip teigti. Senesni žaislai – įrodymas, jog genialu tai, kas paprasta. Ne tik genialu, bet ir įdomu. Štai kad ir beibleidai, kurie ant didžiosios populiarumo pakylos buvo keliolika metų atgal. Juose nėra elektronikos, procesorių, programėlių, tačiau jie sukasi, o kiekvienas žaidėjas tikisi, kad jo beibleidas suksis ilgiau ir neišlėks už arenos ribų.

Įdomiausia, kad tai tarsi vilkelio evoliucija – to paties, kuris sukurtas X amžiuje. Kokią išvadą galima daryti? Tai, kas kažkuriuo metu yra „ant bangos“, gali būti gerai į rinką įvestas seniai žinomo žaislo atitikmuo.

Žaislų, kaip laikmečio atspindžio, vaidmenį iliustruoja ir pačios parduotuvės. Kai kalbama apie sovietinius laikus, vartojamas žodis „deficitas“. Nepriklausomybė – tai jau laisvė rinktis. O antrasis XX amžiaus dešimtmetis – internetinės prekybos klestėjimo laikas. Žaislai perkami ne tik „įprastose“, bet ir elektroninėse parduotuvėse.  Šis būdas – laiko kitimo įrodymas, nes prieš porą dešimtmečių daugelis tokį scenarijų būtų vertinęs per humoro ar nepasitikėjimo prizmę.

Kodėl tėvai vaikams žaislus perka ir internete? Patraukia platus asortimentas, geros kainos ir patogumas. Keliais mygtukų spustelėjimais galima palyginti pačias prekes ir kainas, taip pat galima pasirinkti priimtiniausią pristatymo tipą. Kas žino, gal po kokio dešimtmečio žaislus į namus pristatinės specialūs dronai.

Suaugusiems žaislai primena vaikystę, o vaikams tai laisvalaikis ir pramoga. Tėvai turi atsakingai domėtis, ką perka, nes svarbu, kad žaislas būtų kokybiškas. Na, ir ne paslaptis, jog sulaukę vaikų tėvai šiek tiek „suvaikėja“ (gerąja prasme) – jie sužino, kokie žaislai dabar populiarūs, dairosi po parduotuvių lentynas ir, aišku, stebisi, kaip viskas pasikeitė nuo to laiko, kai patys buvo maži.