Kupolai – patobulintos palapinės

Viskas po truputį evoliucionuoja (išskyrus keletą daiktų), todėl neturėtume stebėtis ir palapinių evoliucija. Kalba eina apie tas lauko palapines, kurios yra skirtos įvairiems įrenginiams. Nauja tokių palapinių forma – kupolai. Kas tai, kuo jie skiriasi ir kuo panašūs?

Kupolai yra pusės sferos formos palapinės, kurios atlieką tą pačią funkciją – jose gali vykti įvairūs renginiai. Gyvenimui jos netinkamos, nors nusnausti kur kamputyje tikrai galima.

kupolai

Esminis skirtumas tarp palapinės ir kupolo yra laikanti konstrukcija. Palapinės gali turėti vieną pagrindinį laikymo centrą ir 3-8 ar net daugiau šalutinių. Tai reiškia, kad per vidurį vienas tvirtas strypas laikys visą stogo dangą, o palapinės pakraščiuose bus įrengti mažesni strypai arba konstrukcijos, kurios turi palaikyti tam tikrą formą – trikampės arba keturkampės piramidės, aštuonkampio ar dar daugiau kampų turintys statiniai.

Kupolai viso to neturi. Jie neturi centrinės konstrukcijos. Viskas tvirtinama prie žemės ar ant jos sudėliotų specialių svorių. Pastatas padaromas beveik idealios pusės sferos formos. Jos viduje nėra jokių strypų. Šiuolaikinės inžinerinės konstrukcijos leidžia pastatyti tiek mažus, tiek labai didelius kupolu. Stogo medžiaga dengiama kiekvienam rėmui („koriui“) atskirai, todėl dalis kupolo gali turėti permatomą, o dalis – nepermatomą stogo dangą. Taip užtikrinamas natūralus apšvietimas, kas su palapinėmis gana sudėtinga įgyvendinti.

Sunku įsivaizduoti, kaip pastatomas kupolas? Pasižiūrėkite šį video, kuriame parodyta pagreitintai, kaip statomas kupolas Birštone:

Kupolai yra patrauklūs renginių organizatoriams tuo, kad jų išvaizda yra pažangi ir novatoriška. Paradoksalu, tačiau pasirodo, kad kupolai buvo statomi prieš tūkstančius metų ir tai nėra jokia naujoviška statybos technologija. Daugybė iškiliausių bažnyčių ir mečečių turi milžiniškus kupolus, kurie padabinti įspūdingo grožio meno kūriniais, stebinančiais viso pasaulio menininkus ir paprastus žmones iki šiol. Šiuolaikiniai kupolai statomi ne iš betono ir plytų, o iš lengvai surenkamų metalinių konstrukcijų, uždengiant jas brezentu arba PVC plėvele bei kita danga, kuri yra pakankamai patvari ir gali apsaugoti kupolą nuo stipraus vėjo, šalčio ir lietaus.

Pritaikius tinkamus LED apšvietimo sprendimus, kupolas gali šviesti ir iš tolo atrodyti ypač įspūdingai. Tai viena iš jo užduočių – suteikti šventės dalyviams papildomų teigiamų emocijų. Jei esate šventės organizatorius, kokiame pastate norėtumėte matyti savo renginį? Įprastinėje palapinėje, ar „kosminiame“ kupole? Ir visai nesvarbu, koks renginys – ar vestuvės, ar įmonės renginys, ar madų šou, ar produkto pristatymas…