,

Vitaminai C, D, E ir K – kuo jie naudingi mūsų organizmui

Tinkami augimo ir vystymosi procesai, puiki medžiagų apykaita, gera organų veikla ir stipri imuninė sistema yra neįsivaizduojama be pakankamo vitaminų ir mineralų kiekio. Vitaminai ir mineralai tiesiogiai dalyvauja ir kiekvienam iš mūsų reikalingos energijos gamybos procese – jau nekalbant apie deguonies pernešimą, kaulų ir kremzlių formavimą bei jų būklės palaikymą, raumeninių audinių atstatymą ir organizmo ląstelių apsaugą nuo pažeidimų.

Yra daugybė vitaminų ir mineralų, kurie yra tiesiog būtini mūsų gerai ir tvirtai sveikatai, todėl labai svarbu didelį dėmesį skirti savo mitybos subalansavimui, į ją įtraukiant kuo daugiau sveikų ir pilnaverčių maisto produktų. Žinoma, jei su maistu nepavyksta gauti pakankamo vitaminų ar mineralų kiekio, tai galima išspręsti maisto papildų pagalba, tačiau didžiausias dėmesys visada turi būti nukreiptas į pilnavertę mitybą.

Nors būtinų maistingųjų medžiagų yra daugybė, šiandien aptarsime vitaminą C, D, E ir K.

Vitaminas C

Vitaminas C vaidina svarbų vaidmenį organizmo apsaugojime nuo laisvųjų radikalų neigiamo poveikio. Jis taip pat padeda atstatyti kitus antioksidantus, įskaitant ir vitaminą E. Vitaminas C turi didžiulį teigiamą poveikį imuninės sistemos funkcionavimui, dalyvauja kolageno gamyboje, padeda atstatyti ir saugoti kaulus bei kremzles, palaiko kraujagyslių ir kapiliarių sienelių tvirtumą, palaiko tinkamą odos būklę, padeda organizmui įsisavinti geležį iš augalinės kilmės produktų.

Daug vitamino C yra kiviuose, apelsinuose, raudonosiose ir žaliosiose paprikose, brokoliuose, briuselio kopūstuose, pomidoruose, kopūstuose, žiediniuose kopūstuose, špinatuose, žirneliuose, moliūguose, sviestiniuose moliūguose, braškėse.

Vitaminas D

Vitaminas D yra riebaluose tirpstantis vitaminas. Jo galime gauti su kasdien vartojamu maistu, maisto papildais ir būdami saulėje. Vitaminas D yra būtinas mūsų raumenims ir imuninės sistemos funkcijoms. Jis skatina kalcio įsisavinimą, padeda palaikyti tinkamą kalcio ir fosforo lygį kraujyje, kurio reikia normaliai kaulinio audinio mineralizacijai. Jis taip pat padeda sumažinti uždegimus. Vitaminas D gali padėti sumažinti įvairių ligų atsiradimo riziką, todėl labai svarbu gauti pakankamą vitamino D kiekį.

Tarp daugiausiai vitamino D turinčių maisto produktų yra menkių kepenų aliejus, kardžuvė, lašiša, tunas, apelsinų sultys, grybai, jogurtas (vitaminizuotas su vitaminu D), pienas, kiaušiniai, aliejai, margarinas.

Vitaminas E

Vitaminas E vaidina svarbų vaidmenį organizmo ląstelinėse ir subląstelinėse membranose, kur jis ląstelių membranose esančius riebalus apsaugo nuo oksidacinės žalos. Vitaminas E taip pat atlieka svarbų darbą imuninės sistemos funkcionavime, jis padeda padidinti aerobinį pajėgumą, dalyvauja ląstelių komunikacijoje, medžiagų apykaitos procesuose, kraujagyslių plėtime, apsaugo nuo laisvųjų radikalų neigiamo poveikio, gerina plaukų būklę. Be to, vitaminas E taip pat yra siejamas ir su kenksmingų ultravioletinių saulės spindulių poveikio mūsų odai mažinimu.

Vitamino E yra kviečių gemalų aliejuje, saulėgrąžų aliejuje, saulėgrąžų sėklose, migdoluose, lazdyno riešutuose, žemės riešutuose, riešutų svieste, špinatuose, kiaušiniuose.

Vitaminas K

Vitaminas K yra riebaluose tirpus vitaminas, sudarytas iš vitamino K1 ir kelių vitamino K2 formų. Vitaminas K dalyvauja baltymų sintezėje, būtinoje kraujo krešėjimo procese ir kaulų apykaitoje. Šis vitaminas taip pat padeda reguliuoti kalcio lygį kraujyje.

Vitamino K1 yra žaliose lapinėse daržovėse, šparaguose, kedro riešutuose, slyvose, granatuose, anakardžių riešutuose. Tuo tarpu vitamino K2 yra sojų pupelėse, sūryje, vištienoje, kiaušiniuose ir svieste.

Žinoma, kiekvienas vitaminas ir mineralas turi ypatingai didelę reikšmę daugybei mūsų organizme vykstančių procesų ir bendros sveikatos palaikyme, todėl kiekvienas iš mūsų turėtume pasistengti kasdien savo organizmui suteikti pakankamą jam reikalingų maistingųjų medžiagų kiekį.